image

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > školní rok 21/22 > školní rok 21/22 - 2. stupeň > 6A - Mgr. Lenka Winkelhöferová

hlavni.jpg

Duben 2023 

Okresní kolo Biologické olympiády

V letošním roce právě probíhá 56. ročník biologické olympiády. S velkou radostí můžeme pogratulovat k nečekaně skvělým výsledkům našim nově objeveným biologům. V okresním kole nás totiž, jak jsme již dříve zmiňovali, reprezentovali Vítek a Martin. Martin se umístil na krásném 7. místě a Vítek v konkurenci dalších 20 žáků vybojoval úžasné 2. místo, a míří tak do krajského kola. Budeme držet pěsti v květnu!

bio.jpg

Jarní výstava 

Tradiční jarní výstava v Domě kultury v Kraslicích... Také naši broučci zaplnili prostor...

jaro.jpg

Matematický klokan

je mezinárodně koordinovaná matematická soutěž původem z Austrálie, která se v současnosti organizuje cca ve 100 zemích světa. Naše škola se aktivně účastní každý rok. Letos se můžeme pochlubit, neboť zástupci naší třídy sklidili úspěchy. V kategorii ,,Benjamin" získal Eliáš skvělé 1. místo a Laura v těsném závěsu místo 3. Gratulujeme!

IMG_20230324_163444.jpg

Březen 2023

MDŽ - Den pro ženy "Ženy ve frontě" aneb Máme fotku s Kotvaldem!

Také letos jsme přispěli svou troškou při oslavách MDŽ, které pořádá MKC Kraslice. Tentokrát jsme si připravili scénku "Ženy ve frontě". Vzhledem k reakcím publika se, myslím, zadařilo většinu vskutku pobavit. Každopádně my jsme si to užili maximálně... A dokonce se nám podařilo ulovit hvězdu večera Petra Kotvalda :-)

Scénku můžete zhlédnout zde: Ženy ve frontě

 

1678309695645.jpg

mdz2.jpgmdz1.jpg

Tentokrát basketbal!

Družstvo mladších dívek, které je napůl naše a napůl ze 7.B, suverénně bere první místo v kole okresním a postupuje do krajského kola 👍

Stejně tak slaví postup do kraje i družstvo kluků, které také velmi významně doplňují naši...

Tobi, Filip, Péťa F., Péťa B., Péťa H. a Saša  👍

1678307896162.jpg

Únor 2023

Biologická olympiáda aneb 7.A jede!!

Tentokrát bodovali Vítek a Martin. Oba postupují do okresního kola biologické olympiády... Objevili jsme skryté talenty :-)

1678307896176.jpg

LYŽÁK 2023 aneb Přežili jsme a všichni lyžujeme!!!

Od 20. února do 24. února jsme se spolu se 7.B zúčastnili lyžařského výcviku ve Ski areálu Bublava-Stříbrná. První den jsme si řekli pravidla a ukázali kontejner, do kterého jsme ukládali lyžařské vybavení. Potom jsme byli rozděleni do skupin podle našich zkušeností. Nejzkušenější skupina jezdila s panem učitelem Břízou, lehce pokročilí jezdili s naší paní učitelkou Winkelhöferovou a úplní začátečníci se učili s paní učitelkou Studeníkovou. Každá skupina pak sjížděla vlek, který zvládne. Pokročilí si užívali sedačkovou lanovku, prostřední skupina jezdila na kotvě a začátečníci jezdili na pásu a pak na pomě. Všichni se něco přiučili. 3 žákyně z prostředního družstva byly druhý den přeřazeny k pokročilým a 3 žáci od začátečníků začali sjíždět červenou sjezdovku. Učili jsme se přikrčit se v zatáčce, používat hůlky a poslední den už jsme sjížděli kopec bez zastávky. V 11 hodin jsme vždycky měli pauzu, abychom si odpočinuli a najedli se. Buď jsme měli svačinu z domova, nebo jsme si mohli jít koupit něco do bufíku. Nejoblíbenější jídlo byl párek v rohlíku. Poslední den se konal závěrečný slalom všech lyžařů. Byla to zábava. Celý týden proběhl bez zranění a i když nebylo moc sněhu, jsme rádi, že to takhle krásně vyšlo. Všichni jsme si to moc užili.

 lyzak1.jpg

lyzak2.jpg

lyzak3.jpglyzak4.jpg

lyzak5.jpg

 

Masopust 2023

V sobotu 18. února se připojila 7.A k masopustnímu průvodu. Stejně jako loni jsme se rozhodli zúčastnit soutěže o nejlepší kolektivní masku.. Prošli jsme se městem, zazpívali, zatančili, výborné koblížky ochutnali a tentokrát druhé místo obsadili s maskou Poztrácená písmenka... a poukázky na laser game obdrželi... Moc děkujeme MKC Kraslice...
 
masopust19.jpg
masopust17_postcard.jpg
masopust2_postcard.jpg
 
masopust5_postcard.jpg

masopust_postcard.jpg

masopust12_postcard.jpg

 

Den mateřského jazyka

V rámci výuky češtiny jsme oslavili Mezinárodní den mateřského jazyka, který připadá na 21. února. UNESCO jej vyhlásilo v roce 1999 jako připomínku, že ve světě existuje okolo sedmi tisíc jazyků, ale téměř polovina z nich pomalu zaniká. My jsme tento den pojali jako připomínku bohatství slovní zásoby našeho jazyka včetně jeho záludností. Prostřednictvím hry jsme objevovali a vzpomínali na slova, která neobsahují samohlásku nebo naopak obsahují stejné samohlásky, vytvářeli věty obsahující slova začínající na stejná písmena. Tvořili básničky i pohádku. S největším úspěchem se ovšem setkaly jazykolamy.
 
jazyk.jpg

 

KOMIKS

Opět jsme se vydali do městské knihovny. Pan Daniel Vydra si pro nás připravil slíbený workshop zaměřený na tvorbu komiksu. Nejprve jsme se dověděli, co to komiks vůbec je, s jakými pojmy se v komiksu pracuje a jaké komiksy u nás vůbec vycházejí. V další části už byla práce na nás. Rozdělili jsme se do skupin, přičemž každá skupina obdržela ,,načatý" komiks, který měla dokončit. Nejprve bylo potřeba doplnit jen text do bublin. Druhý komiks už bylo potřeba také domalovat. Přestože jsme došli k poznání, že taková tvorba komiksu není vůbec jednoduchá, všichni se svého úkolu zhostili na výbornou. Každý tým vymyslel příběh s vtipnou pointou, a dokonce jedna skupina svůj příběh zdramatizovala a k pobavení všech předvedla. Rozhodně jsme si tento tvořivý kurz parádně užili.
 
Scénku můžete zhlédnout zde: komiks
 
komiks.jpg
 
komiks2.jpg
 
komiks4.jpg
komiks3.jpg

Olympiáda v anglickém jazyce

Ještě před nástupem na prázdniny proběhlo vyhodnocení školního kola olympiády v anglickém jazyce.
V kategorii IA jsme zaznamenali velký úspěch, protože na 1. místě se umístil Tobias a na 2. místě Julie. Gratulujeme a Tobimu držíme pěsti v okresním kole...
anglictinaT.jpg anglictinaJ.jpg

Leden 2023

Vnímám, i když nevidím

Protože pololetní vysvědčení dopadlo parádně, vydali jsme se v den předávání na interaktivní výstavu do sokolovského zámečku. Mohli jsme ,,nahlédnout" do světa nevidomých a vyzkoušet, jaké to je absolvovat výstavu hmatem nebo čichem. Žáci ZUŠ Sokolov, Březová a Kynšperk 6 let vytvářeli neuvěřitelná díla především z keramiky. Prošli jsme černou komorou, všechno jsme si mohli osahat, očichat, a zjistit tak, že díky zraku se k nám dostává opravdu mnoho informací..

Dívejte se kolem sebe, když můžete...

IMG_20230131_085904.jpg

vnimam.jpg

 

Hrátky s češtinou

Pro žáky šestých a sedmých tříd pořádáme tradičně Hrátky s češtinou, které jsou jakousi průpravou pro olympiádu z českého jazyka. Ta na ně čeká ve vyšších ročnících. S letošními úkoly se z naší třídy nejlépe popasovala Laura, která obsadila skvělé 2. místo. Gratulujeme!
 
hratky.jpg

 

Staré příběhy v loutkovém divadle

Tentokrát jsme si v hodinách literatury vyzkoušeli napsat podle starých příběhů scénář, v hodinách výtvarné výchovy jsme pak vytvořili loutky a pozadí, abychom si nakonec zahráli loutkové divadlo.

divadlo.jpg

Videa můžete zhlédnout zde: 

Stvoření světa Proměna

 

O želvách, lidech a kamenech  

 

Lakomec Lev a osel Dva lovci

 

Volba prezidenta

Také ve škole v rámci občanské výchovy jsme si vyzkoušeli zvolit prezidenta. Nejprve žáci zjišťovali, jaké podmínky musí kandidát na prezidenta splnit, aby se vůbec kandidátem stal. Potom zjišťovali, kdo se o volbu letos uchází a nakonec poté, co si přečetli předvolební témata všech kandidátů, mi měli jednoho doporučit a svoje doporučení zdůvodnit. Učíme se tak pracovat s informacemi a vyhledávat různé zdroje informací.

1673629562439.jpg  1673629562452.jpg

1673629562486.jpg 1673629562466.jpg

 

Šťastný nový rok!!!

Prosinec 2022

Vánoce 2022

Školní Ježíšek chodí dřív aneb Druhé společné Vánoce jsou za námi..

Poseděli, popili, ,,Co na to škola'' zahráli, na úspěšný nový rok připili, jablko (jako vždy) rozkrojili, koledy zazpívali, trochu do svědomí koukli, ale nakonec spoustu dárečků rozbalili...

Tak šťastné a veselé...

321429176_1342596733150089_3942205277031749805_n.jpg

07_n_postcard.jpg

08_n_postcard.jpg

09_n_postcard.jpg

 

Laborka z přírodopisu

aneb Zkoumáme mechorosty

Ještě před vánočními prázdninami jsme stihli pomocí školních mikroskopů prozkoumat mechorosty a lišejníky... 

01.jpg  

Kluci v dílnách

Ve školních dílnách vyrábíme nejen dárky, ale třeba také hudební nástroje...

dilny.jpg

 

Vánoční jarmark

Mezi zkoušením koled a běžnou výukou jsme samozřejmě nezapomněli vyrábět, abychom měli co prodávat na našem tradičním školním vánočním jarmarku.. Vítkova maminka nám upekla perníčky, které jsme sami nazdobili, vyrobili jsme dřevěné vánoční dekorace, a přispěli tak k letošnímu rekordnímu výdělku  44.632,- Kč.

Rozhodně také stojí za povšimnutí, jaké parádní nepromokavé střechy na naše stánky vyrobila děvčata z oboru Výrobce textilií..

A když už jsme měli natrénováno, snažili jsme se navodit vánoční atmosféru zimními básněmi a vánočními písněmi.

  jarmark.jpg

 

3. adventní neděle...

Pilně jsme trénovali a já jen konstatuji, že jste báječní a skvělí!

Vymyslela jsem si, že přispějeme do kulturního programu na 3. adventní neděli na našem náměstí. Naučíme se pár básniček, zazpíváme pár koled a nasajeme společně vánoční atmosféru...  A co na to moje třída? Jasně že šla.. Přibrali jsme několik dobrovolníků ze 6.B a parádně zakončili adventní podvečer.

A navíc mají skvělé rodiče, kteří se zapojí... 

Tímto ještě jednou děkujeme Krámku u Nicol Kraslice za čepice pro všechny.
advent.jpgZáznam jedné písničky můžete zhlédnout zde:
Kalamita

 

Vánoční koncert

Konečně se zas rozjela trocha kultury, a tak jsme se vypravili na vánoční koncert, kde jsme si mohli užít spoustu vánočních melodií v podání MD Company. Dokonce se několik nebojácných odvážilo zazpívat si na podiu. Mezi nimi samozřejmě nechyběl náš Péťa H.

koncert.jpg

 

Konec toulání aneb Máme rádi zvířata, a tak pomáháme...

Na besedě se Sašou Jančovou jsme se dověděli spoustu zajímavých věcí, které souvisí s vedením útulku a péčí o toulavé kočičky. K nim také poputuje část výdělku z našeho vánočního jarmarku...

 kocky.jpg

 

 

Listopad 2022

Bobřík informatiky 2022

Od 7. do 16. listopadu u nás probíhalo školní kolo soutěže Bobřík informatiky. Tato soutěž je dosti náročná, zaměřuje se na krokování, programování a logické uvažování. Mezi sedm statečných úspěšných řešitelů se zařadili také naši: Petr Hamouz, Vítězslav Štorkán, Sára Capová a Claudie Kučerová.

315848546_606230151383639_423481724293836741_n.jpg

 

Stolní tenis - krajské kolo aneb Holky zase dovezly zlato!

 pingpong.jpg

 

Pilně zkoušíme před vystoupením na 3. adventní neděli u nás na náměstí a na našem školním vánočním jarmarku...

1669751458826.jpg 

Také my jsme přispěli svým dílem na vánoční výstavu v Domě kultury v Kraslicích. Letos s tématem - Betlém.

1669827008368.jpg  1669827008395.jpg

 

 

1669827008382.jpg

 

Stolní tenis - okresní kolo aneb Holky dovezly zlato!! 

315757507_599471368726184_8960192810313316565_n.jpg

Den tolerance - 16. listopadu

Náš svět se neustále zmenšuje a zkracuje, a lidé se tak k sobě stále přibližují. Respektovat, že každý je jiný, bylo potřeba od nepaměti. V dnešním malém světě, kde žijeme všichni vedle sebe, jsou ale odlišnosti vidět na první pohled. Jiná barva pleti, jiný jazyk nebo jiné náboženské vyznání. Ještě nikdy nebylo tak důležité navzájem se tolerovat. A tak jsme si i letos tento den aktivně připomněli.

1668604205766.jpg

Říjen 2022

 

Den stromů

Ještě před podzimními prázdninami jsme se vydali u příležitosti Dne stromů do přírody. Po žluté turistické trase jsme se nechali dovést až na Sněžnou, kde na nás čekaly památné sněženské lípy. Výhled na kraslickou kotlinu téměř při východu slunce ještě v mlžném oparu... Pohodová procházka přes balíky sena až ke kostelíku... Svačinka a tvoření z přírodních materiálů... Luxusní bitva v podzimním listí... Brigáda - hrabání celého prostranství před kostelem... Za odměnu návštěva kostela...  Pršet začalo, až když jsme pořizovali závěrečnou fotografii ve výchozím bodu u kraslického kostela... I takový může být Den stromů.

IMG_20221021_083507.jpg

IMG_20221021_092113_postcard.jpg

IMG_20221021_093106_postcard.jpg

IMG_20221021_095325_postcard.jpg

IMG_20221021_100602_postcard.jpg

IMG_20221021_101326_postcard.jpg

IMG_20221021_105836_postcard.jpg

IMG_20221021_110048_postcard.jpg

IMG_20221021_084834.jpg

 

72 hodin

Žáci 7.A se letos poprvé zapojili do projektu 72 hodin. Jedná se o 3 dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají už po deváté. Kdykoli během těchto 72 hodin (13.-16. října) se spustí aktivity, které pomohou druhým. Cílem tohoto projektu je zapojit co nejvíce mladých lidí a ukázat jim, že stačí málo, aby společně dokázali mnoho. Přesvědčit je, že jsou sami schopní změnit věci, které se jim nelíbí.

  Ovlivněni zážitkem z protidrogového vlaku se sedmáci rozhodli, že natočí protidrogové video. Využili jsme prostory školy, natáčeli jsme na chodbě, ve školním sklepě i na záchodech.. 

Julie Šimková: ,,K natočení filmu nás motivoval protidrogový vlak. Chtěli jsme poukázat na to, co vše se může stát, když budete brát drogy.“

Laura Habalová: ,,K natočení tohoto filmu mě vedla myšlenka někomu pomoct a třeba změnit jeho názor, protože drogy bere hodně lidí.“

Během natáčení vznikaly také plakáty o škodlivosti jednotlivých drog, které jsou součástí videa.

 

Na video můžete kouknout zde:

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=WlhIGJUGVLQ&feature=youtu.be&fbclid=IwAR18yGOFGlqJqdwIQNycXMXlDrN4L-NXkdj4CzmkBSrQyugsGjHLG1c6GMA

IMG_20221011_121113[2305843009214300053].jpg

IMG-20221012-WA0001[2305843009214300006].jpg  IMG_20221013_111359[2305843009214300055].jpg

Každý jsme jiný

V hodinách občanské výchovy jsme narazili na to, že každý jsme jiný a je to v pořádku. Abychom si to lépe uvědomili, namalovali jsme se a vypsali své kladné a záporné vlastnosti.

InkedIMG_20220914_124105.jpg

Září 2022

Volby 2022

V září jsme si ještě v naší třídě stihli zvolit své zástupce do Školní rady žáků. V ostatních třídách volby proběhnou během října a v listopadu nás bude čekat první zasedání všech zastupitelů tříd. Kromě voleb stihla nově vzniklá uskupení také předvolební agitaci. Zástupci 7.A se po lítém souboji stali: Claudie Kučerová, Týna Lédlová a Marek Mikulanda.

IMG_20220909_113420.jpg

IMG_20220909_113953.jpg    IMG_20220909_114128.jpg

IMG_20220909_114213.jpg

Protidrogový vlak

Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN je unikátním nástrojem, který přináší novou formu všeobecného preventivního programu skrze interaktivní a zážitkové vzdělávání. Cílem vlakového programu je prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů efektivně zapůsobit na návštěvníka vlaku, na jeho pohled na legální i nelegální drogy, závislosti a inspirovat jej k pozitivním životním volbám. Protože nejdůležitější je správné rozhodnutí.

Kromě příběhu, který jsme mohli díky projekci prožít velmi zblízka, nejvíce na nás zapůsobilo, když v posledním vagónu přišel pán a řekl: "Ten kluk, co umřel, byl můj kamarád. Kvůli němu jsem udělal tenhle vlak."

vlak.png 

Ukliďme Česko

Tradičně jsme začali školní rok zapojením se do této celorepublikové akce. Uklízíme všichni. Společně. V jeden den. 

Do úklidových akcí se zapojují lidé ze všech koutů České republiky. Uklízejí školáci, politici, úředníci, skauti, děti z dětských domovů, vysokoškoláci, důchodci, programátoři, lékaři, prodavači, ekologové, turisti, pejskaři, pankáči … Prostě všichni, na koho si vzpomenete. Uklízíme společně! Letos jsme spolu se 7.B posbírali necelých 40 kg odpadu.

IMG_20220916_113536.jpg

 

A tak jsme se v novém školním roce ve zdraví sešli, a dokonce se rozrostli. Přibyli nám Tymo, Daniil, Saša a Nikolas. Září bylo pro všechny jako vždy náročné, rozjezd pomalý, ale přesto jsme toho zvládli celkem dost.

 

1632431722387.jpg 

 

Červen 2022

 A je to za námi! První rok na druhém stupni jsme zvládli!

Často je to náročné, ale je spousta momentů, kdy se člověk přesvědčí, že to za ty nervy stojí. Děkuji za super první rok, za kytičky a dárečky... a vůbec za to, že se vám chce se mnou podnikat vlastně vše, co si vymyslím :-)

A teď vzhůru do sedmičky...

  1661962113982.jpg290008720_10220204367369503_34284492109968655_n_postcard.jpg

Úspěšní reprezentanti naší třídy

Konec roku je spojen také s oceňováním úspěšných reprezentantů školy, kteří v průběhu školního roku získali alespoň medailové umístění v okresním kole sportovní či vědomostní soutěže. Mezi téměř 60 oceněných patří také žáci mé třídy.

Petr Fajt, Týna Lédlová, Tobi Langhammer, Vaness Šíblová, Laura Habalová, Nici Šulcová, Juli Šimková

IMG_1981_postcard.jpg

 

Turistický závod

Na závěr roku si pro nás ještě pan učitel Wagner připravil tzv. turistický závod. Jde o všestranný běžecký závod, při kterém si kromě fyzické zdatnosti prověříte i své dovednosti a znalosti. Celkem 166 závodníků si vyzkoušelo své znalosti dřevin, našich kulturních památek, mapových značek, práci s busolou, vázání uzlů a třeba hod kriketovým míčkem na cíl. Děkujeme za novou zkušenost.

IMG_20220624_085106_postcard.jpg IMG_20220624_085357_postcard.jpg

IMG_20220624_090239_postcard.jpg

AZkvíz finále

Do finále se probojovali Vítek a Julie. Byl to dramatický souboj, ve kterém nakonec zvítězila Juli, které tímto moc gratulujeme. 

IMG_20220624_120346.jpg

 IMG_20220624_121525a.jpg  IMG_20220624_121910.jpg

AZkvíz v 6.A

Neradi se nudíme, a tak na několik posledních hodin jsme se rozhodli uspořádat třídní kolo AZkvízu. Otázky jsou různorodé, leckdy nás zaskočí, ale nevzdáváme se. Uvidíme, jak dopadne páteční finále...

IMG_20220623_085911_postcard.jpg

Exkurze Sokolov

Ještě se nám podařilo stihnout výpravu do Sokolova. Dozvěděli jsme se o historii sokolovského zámku, o pověstech Sokolovska a završili vše návštěvou JumpArény, kde jsme konečně mohli uplatnit poukazy, které jsme vyhráli o masopustu. Na zpáteční cestě jsme se prošli i po Mostu lásky. Výprava to byla, myslím, velmi vydařená. :-)

IMG_20220621_113405.jpg

IMG_20220621_113440.jpg

IMG_20220621_091514_postcard.jpg

IMG_20220621_093658_postcard.jpg

IMG_20220621_120421.jpg

Virtuální realita podruhé

Už podruhé jsme si mohli vyzkoušet virtuální svět. Tentokrát si každý sám zahrál únikovou hru, kterou musel zvládnout za 10 min. Virtuální svět je rozhodně velmi zajímavý.

IMG_20220617_084802_postcard.jpg

6.A má talent

Poslední 2 hodiny hudební výchovy jsme se rozhodli, že uspořádáme soutěž - 6.A má talent. Do prvního kola se přihlásilo 6 skupinek nadějných umělců. Do finále, které se konalo o týden později, postoupili: Martin Bodnarik - zpěv s loutkami, Petr Balog - beatbox, Laura Habalová + Eva Ferencová - vlastní píseň, Petr Fajt, Eliáš Zahradník, Tobi Langhammer - Líní psi (rep). Aby bylo finále, jak má být, pozvali jsme si i publikum ze 3.A. Soutěžící předvedli neuvěřitelné výkony. Porota se potřebovala poradit o vítězi, a tak jsme si dali se třeťáky pořádnou diskárnu a parádně si zatančili. Nakonec si zlatou hvězdu odnesly Laura s Evičkou za svou vlastní píseň s ukulele. Velkým překvapením celé soutěže se stala Růženka ze 3.A, která nám na závěr nádherně zazpívala a všechny oslnila svým krásným, čistým hlasem, ale také odvahou před všemi vystoupit.

IMG_20220615_110317.jpg 

IMG_20220615_110626_postcard.jpg

IMG_20220622_110919.jpg

IMG_20220622_105828_postcard.jpg

 

První výlet: Varhany - Sluníčko - Rotava a zpět

Vydali jsme se na první společný školní výlet. Naložili zásobovací vůz stany, spacáky a jídlem, počkali na autobus, který nás svezl na Dolní Rotavu, odkud už jsme dupali pěkně po svých. Růžovým údolím jsme prošli do rotavských lesů s cílem najít Rotavské varhany. Cestou jsme hráli hry a soutěžili. Na varhanech si užili dvacetiminutový červnový deštík, vyplnili poznávací kvíz a pokračovali v cestě na Sluníčko. Když přestalo pršet, přišla na řadu práce - bylo potřeba postavit stany. Někteří stateční se totiž rozhodli strávit noc ve stanu. Zahráli jsme si vybiku a pak připravili dřevo na oheň. K večeři jsme opekli buřty, zodpověděli otázky, které si kluci připravili pro holky a holky pro kluky, a chvíli si při kytaře i zazpívali. Noc nebyla příliš dlouhá, ranní ptačí koncert některé probudil už kolem půl páté, ale rozcvička proběhla až v půl osmé. Po snídani nastal čas velkého úklidu, zase trochu vybíjené a závěrečný oběd. Zamkli jsme za sebou a vydali se na Rotavu na autobus. U hasičárny jsme vyhodnotili celovýletovou soutěž družstev a rozdali dobroty. Výlet se rozhodně vydařil. Někteří přišli domů, padli do postele a spali až do rána :-)

IMG_20220613_124256.jpg

IMG_20220613_131109_postcard.jpg       

IMG_20220614_124901.jpg

 

Květen 2022

 

Hodiny výtvarné výchovy trávíme někdy venku - prostě jen tak, pro inspiraci...

pampelisky.png

Virtuální realita

Žáci se seznámili s historií virtuální reality, s jejími možnostmi využití a s její budoucností. Poté zkoušeli procházet prvním kurzem virtuální akademie. Učili se brát předměty do ruky, orientovat se v prostoru, boxovat, hrát ping pong, tancovat, střílet nebo ovládat vzducholoď. Ostatní spolužáci je v jejich krocích mohli sledovat na tabletech. Děti tento vstupní kurz velmi bavil a těší se, až se někdy podívají do pokračujícího kurzu.

IMG_6744 (1).jpg  IMG_6747.jpg

IMG_6740.jpg

 

Duben 2022

Spaní ve škole aneb Školní wellness 😁

Tichá pošta, luxusní hodina a půl v bazénu, večeře dle vlastního výběru, kino, stezka odvahy do školního sklepa a samozřejmě pyžamová rozcvička...
279617269_10219916316248405_8797364519665926552_n.jpg
279205334_10219916318848470_5511507848037284198_n.jpg  279327799_10219916321048525_968429953596185421_n.jpg
278997218_10219916320968523_8433268179431962931_n.jpg  279580851_10219916324768618_8452841533970631338_n.jpg
 
 

Den Země se slaví už od roku 1970, kdy lidé v USA začali demonstrovat za zdravější životní prostředí. Demonstrantů na různých místech bylo více než 20 milionů. Celá demonstrace byla součástí kampaně, která měla za cíl prosadit zákony o ochraně životního prostředí.

  Při projektovém dnu se snažíme, abychom se seznámili s tím, co všechno se děje přírodě naším působením a snažíme se vymyslet, jak se to dá změnit. My jsme se letos zaměřili na některé ohrožené druhy zvířat v ČR - bělozubka bělobřichá, vlk obecný, mlok skvrnitý. 

  Podařilo se nám vytvořit 3 super videa.

279184682_528148282134854_301633376227831566_n.jpg   279503839_532372948463422_7084320394053577791_n.jpg

279293195_403650011339369_9008598915210109244_n.jpg  279217619_532018251847886_1374382001461843706_n.jpg

279590768_665393311192640_2038246075643674411_n.jpg  279621416_565470908175363_5445576212228431462_n.jpg

 

 

Návštěva městské knihovny

 

Tentokrát jsme v rámci hodiny literatury zavítali do knihovny. V dějepisu jsme se dověděli, že v Řecku uctívali mnoho bohů. V literatuře jsme se bavili o příbězích od Eduarda Petišky. A tak si pro nás paní knihovnice připravila malý exkurz za dávnými mýtickými hrdiny. Společně jsme si připomněli, jak Perseus přelstil Medúzu, kdo to byl Kyklop, jak se Prometheus dostal ze svého trestu a proč si vlastně dnes dávají lidé prstýnky s kamenem, nebo také proč se dodnes používá spojení Ikarův pád nebo vypusťte Krakena. Na závěr dostaly děti úkol přiřadit ke každému bájnému jménu jeho hlavní znak. Děkujeme za milé povídání a budeme se těšit na příště, kdy nám paní knihovnice slíbila, že si vytvoříme vlastní komiksy.

IMG_20220427_101029.jpg  IMG_20220427_100945.jpg

 

IMG_20220427_110621.jpg  IMG_20220427_110005.jpg

IMG_20220427_110627.jpg  IMG_20220427_110652.jpg

 

 

Ukliďme Česko! je celorepubliková dobrovolnická úklidová akce, kterou založili Miroslav Kubásek a Radek Janoušek s cílem uklidit černé skládky a nepořádek po celé České republice. Naše škola se zapojuje pravidelně každý rok, tedy ani letos jsme nemohli chybět. Vydali jsme se spolu s 6.B tentokrát uklidit oblíbené místo pro procházky podél Stříbrného potoka. Objevili jsme ledasjaké poklady a "hodilo" to celkem 40 kg odpadu.  Opice nevidím zlo

1650564425982.jpg

Březen 2022

Den pro ženy

Ve středu 9.3. v rámci oslav MDŽ se v našem kulturním domě konal večer určený jen ženám. Ve spolupráci s MKC Kraslice jsme měli příležitost potěšit přítomné dámy také svými výstupy. Nejprve přišly pobavit publikum 3 „babky“ - Sára Capová, Elen Scheibner a Nicol Šulcová s básní „Bez žen by byli muži nahraní“ a pak se předvedl Petr Hamouz s písní Ezop a brabenec. 

received_1012305752702051.jpeg

FB_IMG_1647035059853.jpg

 

Únor 2022

Masopust

Masopustní zvyky mají zřejmě původ v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy. V původním smyslu jde o „opuštění masa“. Masopust pak představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, zvaným Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou. V minulosti byl masopust pro lid oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Masopust končil v noci před Popeleční středou, kdy ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Druhý den se (na Popeleční středu) naposledy konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory.

Zúčastnili jsme se našeho masopustního průvodu jako Řezník a jeho salám - a vyhráli jsme soutěž o nejlepší kolektivní masku :-) 

1645890047392.jpg

1645890047415.jpg   1645890047452.jpg

 jump.jpg

 

Tvořivé hodiny slohu

Vytvořit správně popis pracovního postupu není jen tak. Abychom si ukázali, jak důležité je zmínit všechny detaily při takovém postupu, měli žáci za úkol nejdříve každý sám napsat svůj návod na výrobu větrníku. Na základě jejich pokynů jsme pak větrníky vyráběli. Sami autoři návodů velmi rychle pochopili, kde udělali chybu a kde bylo potřeba doplnit nebo zpřesnit informaci, aby nakonec opravdu mohl vzniknout funkční větrník. 

 1645193343511.jpg1645193343481.jpg

 

Leden 2022

Vysvědčení

A máme to! První půlka za námi. Bohužel jsem se nemohla zúčastnit osobně dnešního předávání, neboť karanténa dostihla i mě. Jsem ale na všechny moc pyšná, jak se skvěle popasovali s přechodem na druhý stupeň a až na malé výjimky udrželi známky z prvního stupně. Jste skvělí!

1643650675573.jpeg

1643650675555.jpeg

 

Měření teploty

Abychom mohli pořádně prozkoumat změny teploty vody a vzduchu, vyrazili jsme při hodině zeměpisu do terénu a snažili se naměřit a důkladně zaznamenat aktuální teplotu. Pocitová teplota byla rozhodně mnohem nižší...

1643648432374.jpg 1643648432419.jpg

1643648432462.jpg 1643648432437.jpg

 

Máme rádi vaření

V hodinách CSP se učíme ledasco, ale nejvíc nás baví vaření. A tak jsme si začátek nového roku pěkně osladili a napekli hromadu výborných lívanců.

1643647870552.jpg

1643647870538.jpg1643647870526.jpg

 

 

Prosinec 2021

Vánoce 2021

A tak jsme prožili naše první společné školní Vánoce.. koledy si zazpívali, básničky si odříkali, jablko rozkrojili, dárečky si rozbalili a na šťastný nový rok připili..
 
1639843227487.jpg
vanoce3.jpg
vanoce2.jpg
vanoce4.jpg
vanoce1.jpg
 
 

Keltové jsou nejstarším historicky doloženým národem na českém území. Z archeologických nálezů, přičemž mnoho z nich bylo nalezeno právě na našem území, se dnes dovídáme o dávné keltské kultuře a řemeslech.

V poslední hodině dějepisu v tomto kalendářním roce jsme se na chvíli stali členy kmene Bójů a přičichli ke šperkařskému řemeslu...

 k01.jpg

k02.jpg

k03.jpg

k04.jpg

k05.jpg

k06.jpg

k07.jpg

k08.jpg

k09.jpg

k010.jpg

k011.jpg

 

Vánoční přípravy jsou v plném proudu.. V rámci výuky CSP jsme si ve školní kuchyňce upekli perníčky... 

1639073813209.jpg

1639073813110.jpg     1639073813136.jpg

1639073813193.jpg    1639073813157.jpg

 

 

Listopad 2021

Den tolerance připadá na 16. listopadu. Připomíná, že respekt si zaslouží všichni lidé okolo nás. Naši deváťáci dali podnět, abychom se také připojili a  uvědomili si, co je v životě důležité.

Každý jsme jiný, ale respekt si zaslouží všichni.

V 18. století, za císaře Josefa II., byl podepsán tzv. toleranční patent. V dnešní době kosmopolitních měst vztahujeme toleranci nejen k lidem jiného náboženského vyznání, ale i jiné barvy pleti, mluvících jiným jazykem, s odlišnou kulturou apod. Stejné uznání si ale zaslouží každý, kdo je "jiný", tedy také lidé s handicapem.

6.A samozřejmě takovou myšlenku podpořila...

1637097474838.jpg

 

Beseda s archeologem

  V pondělí 15.11. k nám do hodiny dějepisu zavítal archeolog Mgr. Marek Bartoš. Připravil si pro nás přednášku o archeologii a práci archeologa nejen v terénu, ale také v laboratoři. Mohli jsme si tak zopakovat pojmy, se kterými jsme se už setkali v rámci vyučování, ale zároveň nám přinesl mnoho nových a zajímavých informací přímo z praxe. Přednáška byla koncipována jako sympozium archeologů, kteří debatují nad jednotlivými nálezy. Žáci se tak přiblížili skutečné badatelské práci. Měli jsme možnost pohlédnout do zákulisí zkoumání pramenů, ze kterých vznikají podklady pro sestavení mozaiky naší historie. Mohli jsme si dokonce osahat 30 tis. let starý pazourek. 

255851280_454587896036556_2998812174312565356_n.jpg     775825_548620648484173_950658691_o.jpg

119253503_3592891100741491_92365760829983389_n.jpg

 

Hodiny dějepisu nejsou jen plné dat, ale také tvořivosti... Namalovali jsme si sošku Věstonické venuše a zkoušeli jsme nástěnné malby z jeskyně Lascaux... 

1637073933158.jpg

 

Říjen 2021

Den stromů jsme oslavili výpravou za památnými stromy v okolí Kraslic. Nejdříve jsme měřili, jak široké jsou Císařské duby, které rostou v bývalém parčíku u fary, před novorománským kostelem Božího těla v centru města. Byly vysazeny v roce 1878 při školní slavnosti k 25. výročí svatby císaře Františka Josefa I. s Alžbětou Bavorskou. Obvody kmenů měří asi 256 cm a 214 cm a od roku 2006 jsou duby chráněny. Poté jsme se vydali po Loupežnické stezce a vymýšleli příběhy, které se tady u nás klidně mohly stát. Nejen díky počasí to byl fajn den strávený na čerstvém vzduchu.

1637075515019.jpg

 1637075544166.jpg   1637075544191.jpg

 

Září 2021

Po šesti letech za mnou přichází nová třída. Seznámili jsme se poslední červnový den a kromě malého dárečku hned dostali první úkol na prázdniny - naučit se moje příjmení :-) Až mě budou v září hledat, aby věděli, jak se to vysloví. Všichni úkol splnili na jedničku.

   První společný měsíc je skoro za námi. Myslím, že jsme se už celkem sžili a teď se musíme společně soustředit, aby přechod na druhý stupeň byl pro všechny co nejjednodušší. Moji noví šesťáci jsou skvělí...  Těším se na všechno, co nás spolu čeká...