image

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Slam poetry - Dr. Filipitch & spol.

Slam poetry - Dr. Filipitch & spol.Motto: ,,Stát se textem!” (Bohdan Bláhovec).

 

Slam poetry vznikla v polovině 80. let v USA a od té doby se rozšířila po celém světě. Autoři - performeři se zaměřují na to, co sdělují a jak to sdělují. Ideálním případem je výraz, který stojí na pomezí poezie a divadla. Důležitá je přitom hlavně komunikace s diváky, jde do jisté míry o interaktivní disciplínu (diváci bodují, zapojují se, předávají energii, rozhodují,...). Do hry přichází mimika, výraz, pohyb, rytmus i sdělení textu či principy improvizace. Ačkoli slam poetry je živel sám o sobě, jde o uznávaný specifický umělecký žánr. Do ČR se dostal kolem roku 2003.

         U nás je organizováno Mistrovství ČR ve Slam Poetry, jehož základními pravidly jsou: vlastní text, časový limit 3 min., žádné rekvizity.

         My jsme měli možnost vidět právě mistra ČR r. 2017 Filipa Korytu - Dr. Filipitche, který je původem ze Sokolova (narozen v kraslické porodnici), spolu s Matheusem a týpkem, který se při každém svém vystoupení jmenuje jinak...

         Kluci nám předvedli své ,,básně" o lásce a o životě vůbec. Filip přednesl i svou vítěznou báseň ,,Jseš tam ty!" Jejich ironie, vtip, nadsázka a občas nějaké vulgarismy musí zapůsobit na každého, ať už pozitivně nebo negativně. Rozhodně stojí za to se na nějakou Slam Poetry vydat a úplně nejlepší je, když je potkáte náhodou prostě někde uprostřed náměstí.

                                                                            Mgr. L. Winkelhöferová

Slam Poetry.jpg

 Foto zde