image

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Školní výlet třídy 1.MS - Vlastivědná vycházka Prahou

Školní výlet třídy 1.MS - Vlastivědná vycházka PrahouDatum konání:
19.6.2023

Vydejte se na vlastivědnou vycházku po Praze, tak jak to učinili žáci prvního ročníku studijního oboru Mechanik seřizovač. V úterý 13.6.2023 nasedli do luxusního autobusu, který je přepravil ze Sokolova do Prahy. METREM se převezli do stanice Malostranská. Po Starých zámeckých schodech (121 schodů) vyběhli na Pražský hrad.

Podél Lobkovického paláce, kolem Moravské bašty dojdete k Obelisku Viléma Slavaty (Obelisk označuje místo dopadu místodržících svržených z oken při defenestraci (23. května 1618). Žáci se kochali překrásným výhledem na jižní zahrady Hradu a na stověžatou Prahu. Přes Býčí schodiště se dostanete na 3. nádvoří, kde stojí Katedrála sv. Víta. Určitě nepřehlédněte kašnu se sv. Jiřím, navrženou J. Plečnikem v r. 1928. Světec zvedá kopí, aby jej vrazil ve chřtán dračí. Vedle kašny stojí Plečnikův obelisk z jednoho kusu žuly na místě zvaném Žiži. Projdete průchodem pod Širokou chodbou na 2. nádvoří. Standarta prezidenta republiky vlála, Kohlova kašna byla plná vody. Průchodem u Císařské konírny jsme vstoupili na Prašný most a zamířili jsme do Královské zahrady.

Tady žáci vyhledali dvě renesanční stavby. Míčovnu a Letohrádek královny Anny (nazývaný též Belvedere, Belvedér či Královský letohrádek). Ve 12:00 hodin můžete sledovat střídání hradní stráže z místa od Salmovského paláce na Hradčanském náměstí. Ve stejném paláci jsme se naobědvali. Odpočatí se vydáváme z Hradčanského náměstí směrem do Nerudovy ulice. Zde žáci našli dům U Dvou sluncůpamětní deskou Jana Nerudy, autora Povídek malostranských. Seběhli jsme na Malostranské náměstí k baroknímu Chrámu sv. Mikuláše, Mosteckou ulicí přímo ke Karlovu mostu.

Z mostu šup na Kampu k vile Jana Wericha. Pohledem na projíždějící lodě po Vltavě jsme si odpočinuli. Pak jsme se vrátili zpět na Karlův most a došli jsme k Mostecké věži, na kterou je možné vystoupit. U věže se můžete vyfotit s námořníkem, jenž láká turisty k plavbě lodí po Vltavě. Dalším cílem bylo Staroměstské náměstíOrlojem na Staroměstské radnici. Hodiny právě odbíjely dvě hodiny. Vedle radnice žáci našli 28 bílých kamenných křížů. Kříže jsou tu umístěny jako vzpomínka na vůdce stavovského povstání, kterým zde v roce 1621 kat Mydlář na příkaz císaře sťal hlavu. Celetnou ulicí dojdete k Prašné bráně. Z brány je krásný výhled na Prahu. Prohlédli jsme si Náměstí republiky, vyjeli jsme po schodech do čtvrtého patra obchodního domu KOTVA, kde jsme objevili RETRO MUZEUM PRAHA. Venku začalo pršet, tak jsme ještě poseděli v přízemí KOTVY a popíjeli ledový čaj. Pršet nepřestávalo, proto jsme se na půl hodiny přesunuli do obchodního centra PALLADIUM, které stojí hned naproti. Měli jsme možnost porovnat obchodní centrum staré (KOTVA) s moderním (PALLADIUM).

Blížil se čas odjezdu domů, a proto následovala rychlá přeprava metrem z Náměstí republiky na Florenc a autobusem zpět domů.

V září bychom chtěli objevovat zákoutí Václavského náměstí a navštívit Národní muzeum.

Fotogalerie zde: