image

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Střední škola Exkurze do Sametexu

Střední škola Exkurze do SametexuVe dnech 21. a 22. 9. 2016 jsme díky ochotné spolupráci s firmou Sametex měli možnost podívat se do jejích závodů. Prohlídka obou provozů byla určena jako i v minulém roce prvnímu ročníku oboru výrobce textilií.
Ing. J. Ješátko, R. Eliášová
Fotogalerie zde.


Naše první kroky vedly do závodu Sametex 2.Zde se nás velmi ochotně ujal jako hlavní průvodce pan Martin Dvořák, mistr úpravny. Nejdříve našim žákům stručně osvětlil, jaké produkty se ve firmě vyrábí, a potom už nás vzal přímo do provozu. Viděli jsme, jak vypadá režná látka ještě před vlastními úpravami a jakým způsobem se připravuje pro barvení. Pan mistr nám ukázal stroje, které dají látkám požadovanou barvu a úpravu podle požadavku zákazníků, a vysvětlil princip jejich činnosti. Měli jsme možnost zhlédnout systém kontrol látek i výsledného zboží a jejich balení pro zákazníka. Vedoucí laboratoře, paní Krajňáková, nám přiblížila práci v laboratoři, přípravu i zkoušení jednotlivých textilních vzorků i za pomoci moderního robotického stroje.
Následujícího dne jsme vyrazili do závodu Sametex 1. Zde se nám průvodcem stala paní Lenka Dvořáková, mistrová tkalcovny. Nejdříve žákům vysvětlila, jak režné zboží vzniká, které materiály se zde používají, a také popsala činnost různých strojů ve výrobě. V nadzemním podlaží měli žáci možnost vidět různé tkalcovské stroje klasického i žakarového typu, ale i rozdíl mezi konfekční a technickou tkaninou. Poté jsme sešli o patro níže, kde již bylo vidět odvíjející se utkanou látku. Paní mistrová nám ukázala další stroje pro zpracování režné látky včetně pomocných strojů, kde se již brzy v rámci své praxe budou cvičit děvčata druhého ročníku. Na závěr jsme viděli proces snování, kde se připravuje většina přízí pro tkaní látek. Chtěli bychom velmi poděkovat za vřelé přijetí samotné firmě, ale i našim skvělým průvodcům, kteří se o nás poctivě starali a dali žákům spoustu užitečných informací o strojích, technologiích i jejich oboru a hlavně o uplatnění v něm. Společně se těšíme, že budeme moci firmu navštěvovat i v dalších letech.