image

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > O škole > Aktuality > Exkurze do čističky odpadních vod

Exkurze do čističky odpadních vod



Dne 7.11. se osmé ročníky v rámci výuky chemie vydaly do biologické čističky odpadních vod.
Přivítali nás paní Mikleová s panem Brantlem a společně nás provedli celým areálem. Jako první nám představili stroj, který pracovně nazývají „bagr“. Ten má za úkol vybrat ze splaškové vody ty nejhrubší nečistoty. Dalším důmyslným mechanismem byla hrubá a jemná česla, která také odstraňují hrubější nečistoty. Zde je nutný i manuální zásah, kdy se z česel musí odstranit to, co tam prostě nesmí být. Vírový lapák písku zachycuje ty nejjemnější nečistoty. V další části probíhají procesy jako denitrifikace, okysličování a biologické čištění vody, jejichž výsledkem je odtok čisté vody do řeky. Kvalita takové vody je neustále kontrolována. Poslední zastávkou byla asi nejaromatičtější část čističky a tou byla místnost, kde se lisuje kal. Někteří z našich spolužáků to bohužel nezvládli…bábovky.
Děkujeme paní Mikleové i panu Brantlovi za to, že se nám v tak sychravém počasí ochotně věnovali, dalo nám to rozhodně víc než rozsáhlý text v učebnici. A prosíme vás…šetřete VOD(o)U!
Ing. I. Germušková a V. Vopičková
Fotogalerie zde.